دومین نشست مجمع کارآفرینان ایران با وزیر اقتصاد

دیدگاه‌ها برای دومین نشست مجمع کارآفرینان ایران با وزیر اقتصاد بسته هستند

در دومین نشست مجمع کارآفرینان ایران: وزیر امور اقتصادی و دارایی از موافقت اولیه رئیس جمهور با پیشنهاد وزارت اقتصاد در خصوص طرح واردات در قبال صادرات خبر داد

به گزارش روابط عمومی گروه کارخانجات مقصود، دکتر فرهاد دژپسند طی سخنانی در دومین نشست مجمع کارآفرینان ایران، با اعلام این خبر اظهار داشت: نشست‌های هم‌اندیشی با مجمع کارآفرینان ایران، جلسات نمایشی و نمادین نیست و تلاش مجموعه وزارت اقتصاد این است که این جلسات به نتایج مثبت و اثرگذاری منتهی شود. وی تصریح نمود: این نشست مانند فرایندی است که در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی طی  می‌شود. در آن شورا، مسائل و مشکلات بخش خصوصی مطرح و مصوبات آن در دولت طرح می‌گردد ولی موضوعات این نشست کلان‌تر است.

وی با اشاره به ابراز رضایت بسیاری از بازرگانان و تولیدکنندگان از تحولات مثبت در تسهیل تجارت خارجی از سوی گمرک تأکید کرد: یکی از ابزارهای ما برای رونق تولید، تسهیل و تسریع در امر صادرات و واردات به ویژه واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای است و بنده نیز به گمرک تأکید کرده‌ام زمان را در فرآیند مبادلات به حداقل ممکن برساند.

در این‌جلسه، که روز دوشنبه 09/02/98 در محل وزارت امور اقتصادی و دارائی برگزار شد، فعالان اقتصادی و کارآفرینان بزرگ و مطرح کشور از برخی مشکلات در مسیر رونق تولید گفتند و راهکارهای خود را برای بررسی و رسیدگی در وزارت اقتصاد به منظور تسهیل فرآیند تولید و صادرات مطرح کردند.

در این نشست، رئیس هیأت‌مدیره گروه کارخانجات مقصود که با ایجاد اشتغال 2700 نفر، رتبه‌ی اول تعداد شاغلین در یک گروه صنعتی استان را دارد، ضمن مرور مشکلات اصلی کارآفرینان، به‌ویژه در حوزه‌ی تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات و ترخیص از گمرکات کشور، چهار موضوع ساده و پراهمیت:

  • همکاری دولت در به‌کارگیری امکانات قابل توسعه‌ی بخش خصوصی
  • توجه و مساعدت ویژه بخش‌های دولتی به تولیدکنندگان و کارآفرینان جهت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید (در قالب تبدیل سود به سرمایه جهت به‌روزرسانی ماشین‌آلات)
  • اولویت و حاکمیت نگاه اقتصادی به‌جای نگاه مالی و مالیاتی در وزارت امور اقتصادی و دارائی
  • مدیریت صحیح مناطق آزاد و ويژه اقتصادي كشور به منظور رونق توليد و صادرات كالا (باتوجه به واگذاری مدیریت این مناطق به وزارت اقتصاد در برنامه پنجم)

را راهکار اساسی برای رونق تولید در سال 98 دانست و توجه ویژه وزیر و مدیران وزارت اقتصاد در این‌خصوص را خواستار شد.

محمد رضا دیانی رئیس مجمع کارآفرینان نیز از وزیر اقتصاد خواست تا دولت برای عبور از پیچ تاریخی فعلی، از پیشرانه‌های بخش خصوصی، که تجربه کافی در زمینه تولید دارند، به عنوان همکار دولت استفاده کند.

سایر فعالان بخش خصوصی هم در این نشست، مالیات بر ارزش افزوده را یکی از مشکلات بر سر راه برخی واحدهای تولیدی عنوان کردند و تأکید داشتند باید از قاچاق کالا بیش از پیش جلوگیری شود تا کالاهای داخلی بهتر در بازار عرضه شود. سایر مشکلات مالیاتی و بخشنامه‌های متعددی که مانع صادرات برخی کالاها می‌گردد، از مشکلات و مسائل دیگری بود که کارآفرینان و فعالان اقتصادی به آن پرداختند.

در این جلسه، کارآفرینان بر ارائه‌ی راهبرد واحدی برای توسعه‌ی تولید و حمایت از کارآفرینان و همچنین بهبود محیط کسب و کار و اخذ مالیات از کسب و کارهای رقیب تولید تأکید نمودند. وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در پایان این‌نشست، درباره‌ی مسائل مطرح‌شده توضیحاتی ارائه و اظهار امیدواری نمود که با کمک کارآفرینان بزرگ، رونق تولید و اشتغال را در سال جاری شاهد باشیم.

در حال حاضر امکان ثبت نظر وجود ندارد

بازگشت به صفحه قبل